ترکمان: گفت‌وگو موثرترین عنصر همگرایی است

صبح امروز شنبه نخستین اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی آسیا که با حضور ۷۰ نفر از شخصیت‌های فرهنگی و علمی از ایران و ۲۰ کشور آسیایی در حسینیه الزهرا (س) برگزار شد.

به گزارش کوله بار، در این اجلاس، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه این اجلاس در راستای استفاده از نظرات اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام در جهت گفت‌وگوی موثر بین کشورهای آسیایی گام برمی‌دارد، گفت:گفت‌وگو موثرترین عنصر همگرایی است. در روزگاری که جامعه جهانی با چالش‌ها و منازعات مختلفی روبرو است اجتماع فرهنگیان و اندیشمندان آسیایی در این اجلاس تأکیدی بر نقد و اهمیت گفت‌وگوهای فرهنگی به عنوان راهکاری موثر برای فائق آمدن بر چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وی در ادامه با بیان اینکه قاره آسیا همواره خاستگاه ادیان، فرهنگ‌ها و مکاتب فلسفی بوده است، یادآور شد: قاره آسیا سهم قابل توجهی در فرهنگ و تمدن بشری بر عهده دارد. این قاره کهن همچون گذشته می‌تواند تنوع و تکثر فرهنگی موجود را به فرصت‌ها و زمینه‌هایی جهت همکاری و همگرایی میان ملت‌ها تبدیل کند. امروز فرهنگ موثرترین و قوی‌ترین عنصر برای هماهنگی و همگرایی است. این گفت‌وگوهای سازنده می‌تواند به وسیله‌ای هدفمند برای رسیدن به اهداف تبدیل شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خاطرنشان کرد: گفت‌وگوهای فرهنگی می‌تواند دامنه وسیعی از مسائل فکری،اجتماعی و پدیده‌ها و تحولات فرهنگی را در مسیر تقویت همبستگی و کنترل چالش‌ها و بحران‌های منطقه‌ای در عرصه بین‌المللی را بر عهده بگیرد.ارزش‌های مشترک قومی،مذهبی و فرهنگی آسیا همانند انسان‌دوستی،احترام متقابل، صلح‌طلبی،پرهیز از خشونت و... می‌تواند زمینه‌های تبادل تجربیات در مواجهه با چالش‌های حاکم بر منطقه به منظور دستیابی به فصل مشترکی را در توسعه روابط پایدار ایجاد کند.

ترکمان افزود: پایداری به اصول یک گفت‌وگوی سازنده می‌تواند سهم بزرگی در میزان موفقیت‌ها و اثربخشی گفت‌وگوها داشته باشد. تعیین دقیق اهداف، تلاش برای دستیابی به راهکارهای عملی و عزم جدی برای ادامه مسیر از جمله عوامل موثر در موفقیت این اجلاس است. بر اساس همین ضرورت‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طرح تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی با هدف فراهم سازی و تسهیل فرصت‌های مناسب جهت ارتباط و گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان و دانشگاهیان ایران با سایر جوامع را دو سال پیش تصویب کرد تا از این طریق گفت‌وگوها انجام شود.

وی یادآور شد: از زمان تأسیس تاکنون نشست‌ها و اجلاس‌های متعددی از جمله گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب و گفت‌وگوی فرهنگی ایران و اروپا با مشارکت و همکاری مجموعه‌ای از نهادها و مراکز علمی، دانشگاهی و فرهنگی ایران و سایر کشورها برگزار شده است. امروز نیز شاهد نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با حضور اندیشمندانی از ۲۱ کشور آسیایی در تهران هستیم که این امر با مشارکت و همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد و مازندران در روزهای ۲۳ تا ۲۵ دی‌ماه برگزار می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خاطرنشان کرد: دستیابی به سهم مشترک، ضرورت گفت‌وگوهای فرهنگی است و بررسی راهکارهای مشترک علمی سبب برون‌رفت از چالش‌ها می‌شود. برجسته‌سازی نقش نخبگان در هموارسازی روند گسترش روابط فرهنگی میان جوامع آسیایی و توافق بر سر سازوکارهای مناسب جهت همکاری، همفکری و گفت‌وگوی مستمر فرهنگی میان نخبگان کشورهای آسیایی از دیگر اهداف این اجلاس است که این مهم در دو روز در قالب سه کمیسیون در مراکز دانشگاهی برگزار می‌شود.

ترکمان گفت: برگزاری کمیسیون گفت‌وگوی فرهنگی ایران و شبه قاره در این دور از گفت‌وگوها با موضوع «عرفان و تصوف، ظرفیت‌ها و فرصت‌های تعامل و همگرایی فرهنگی» به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور اندیشمندانی از کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، افغانستان، سریلانکا و ایران برگزار می‌شود. همچنین کمیسیون گفت‌وگوی فرهنگی ایران، شرق و جنوب شرق آسیا با موضوع «پیوندهای فرهنگی و تاریخی» با حضور اندیشمندانی از چین، اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین، تایلند، کره، ویتنام وایران در دانشگاه مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به گفت‌وگوی فرهنگی ایران، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه تأکید کرد: کمیسیون گفت‌وگوی فرهنگی ایران،‌آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه با موضوع «میراث مشترک فرهنگی-تاریخی» با حضور اندیشمندانی از ترکیه، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ایران در دانشگاه مازندران برگزار می‌شود. همچنین گفت‌وگوی مسئولین دانشگاه‌های عضو «دی ۸» با همکاری دانشگاه بوعلی‌سینا همدان و گفت‌وگوی فرهنگی مرکز دایرة‌المعارف آسیا و نشست گفت‌وگوی فرهنگی نخبگان بین‌المجالس آسیایی نیز در این دانشگاه برگزار می‌شود.

ترکمان تأکید کرد: این اجلاس با هدف‌های پیش‌بینی شده در مسیر یافتن راه‌حل‌های مشترک برای توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی و استمرار گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان و وصول به نتایج علمی در توسعه و تحکیم ارتباطات و هم فکری موفق گام برمی‌دارد.

کمیسیون‌های شرق آسیا، شبه قاره و آسیای مرکزی و قفقاز این اجلاس به مدت سه روز در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه مازندران با حضور اندیشمندانی از ایران و کشورهای آسیایی برگزار می‌شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها