در سمینار بین‌المللی شاخص‌های تمدن نوین اسلامی مطرح شد

شاخص‌های تمدن نوین اسلامی از نگاه رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با برشمردن پنج شاخص اصلی تمدن نوین اسلامی،گفت:  عقلانیت یکی از مهمترین عناصر تمدن نوین اسلامی است و افراطی‌گری منشأبسیاری از مشکلات جامعه اسلامی است.

به گزارش کوله بار، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری امروز (یکشنبه، ۲۶ فروردین ماه)   در سمینار بین‌المللی شاخص‌های تمدن نوین اسلامی که با حضور استادان و اندیشمندان کشور اندونزی و داخل کشور در این دانشگاه برگزار شد، برگزاری این نشست‌ها را در راستای تحقق وحدت اسلامی و شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی موثر و مفید ارزیابی کرد.

وی در ادامه به مهمترین شاخص‌های تمدن نوین اسلامی پرداخت و  گفت: بحث تمدن نوین اسلامی که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند در دنیای کنونی و فضای حاکم بر جهان موضوع بسیار مهمی است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این که جامعه اسلامی متمدن جامعه‌ای است که در تمام جوانب و ابعاد پیشرفت کند، اظهار کرد: در تمدن نوین اسلامی، اصل حاکمیت الله است و زیربنای فکری این تمدن رشد و تعالی همه‌جانبه انسان در دو ساحت فرد و جامعه و در دو قلمرو دنیا و آخرت است. در حالی که امروزه در دنیای غرب، بحث انسان‌محوری و اومانیزم مطرح است، این‌ها انسان را به جای خدا گذاشته و به دنبال تأمین منافع و لذت جویی‌های خود هستند.

وی بیان کرد:  با این دیدگاه در غرب انسان را به عرش برده و خدا را مادی و زمینی کرده‌اند. در غرب صحبت از سود دنیای بشر است در حالی که تمدن اسلامی سعادت انسان را تأمین می‌کند.

 مختاری تصریح کرد: قرار است تمدن اسلامی که نبی اکرم(ص) بنای آن را گذاشته، سببب پیشرفت همه جانبه انسان در قلمرو فرد و جامعه باشد. البته هر چند انسان محوری در تمدن نوین اسلامی اصل نیست ولی دلیل بر این نمی‌شود که جایگاه و کرامت انسان نادیده گرفته شود.

این استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه همچنین برقراری امنیت و آرامش در جامعه را شاخص دیگر تمدن نوین اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: پیشرفت در جامعه بدون امنیت و آرامش در سطوح مختلف حاصل نمی‌شود. مسلما یکی از پیش فرض‌ها و ملزومات تمدن نوین اسلامی وجود امنیت و آرامش است. اگر در جامعه‌ای امنیت و آرامش باشد بستر تمدن سازی نوین اسلامی نیز محقق می‌شود.

علم و معرفت و عقلانیت از مهمترین شاخص تمدن نوین اسلامی

وی  با بیان این که علم و معرفت شاخص سوم تمدن نوین اسلامی است، گفت: مسلما جامعه اسلامی که تمدن ساز باشد علم و معرفت را سرلوحه خود قرار می‌دهد. نبی اکرم(ص) نیز با همین شاخص توانستند دل‌ها را به خود معطوف کنند. ایشان با روح نابخردی و جهل مبارزه کرده و یک جامعه آگاه، روشن و فرهیخته‌ را معرفی کردند.

مختاری، عقلانیت را چهارمین عنصر تمدن نوین اسلامی برشمرد و افزود: افراطی‌گری منشأ بسیاری از مشکلات جامعه اسلامی است. امروزه نگاه‌های غیرمنطقی و نامعقول از متون دینی باعث بسیاری از گرفتاری‌ها و مصائب در دنیا شد، به همین دلیل باید در تمدن نوین اسلامی به عقلانیت توجه ویژه‌ای کرد. سرلوحه برنامه‌های تمدن نوین اسلامی عقلانیت و اعتدال است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی  همچنین به رسالت این دانشگاه در زمینه تحقق تمدن نوین اسلامی و وحدت، اظهار کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در بُعد عملی و تئوری به دنبال تحقق روح حاکم بر عقلانیت در جامعه و الگوی خوبی برای تحقق وحدت و همزیستی مسالمت آمیز و یکپارچگی در محیط  آکادمیک و علمی است.

او در پایان تاکید کرد: وحدت و همبستگی میان مسلمان اصل دیگر در شاخص تمدن نوین اسلامی است. بدون وحدت و روابط همدلانه میان مذاهب مختلف اسلامی تحقق تمدن نوین اسلامی حاصل نمی‌شود. یکی از اصول مسلم در تمدن نوین حاکم بودن وحدت و همبستگی است و دانشگاه مذاهب اسلامی نیز با رسالت‌های مهم و اهداف متعالی که رهبر معظم انقلاب در بدو تاسیس آن ترسیم کرده‌اند در عرصه عملی و تئوری تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها