صعود به ارتفاعات بازی‌دراز در مناطق زلزله‌زده برگزار می‌شود

افتتاحیه راهیان نور سال ۹۷ و صعود به ارتفاعات بازی دراز در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه برگزار می‌شود.

به گزارش کوله بار، هر ساله و در ابتدای اردیبهشت همزمان با سالروز شهادت شهید شیرودی و عملیات بازی دراز، مردم و خانواده‌های شهدا و ایثارگران با حضور خودجوش در صعود به ارتفاعات بازی دراز و مشهد شهیدان عشق و عرفان، روح تازه‌ای در کالبد راهیان نور می‌دمند که همه سال مهمانان از 31 استان و حتی دیگر کشورها برای حضور در این صعود معنوی به سرپل‌ذهاب سفر می‌کنند.

بازی دراز مجموع ارتفاعاتی استراتژیک، پر اهمیت و صعب‌العبور در نقاط مرزی غرب استان کرمانشاه است که در ابتدای جنگ به دست مزدوران بعثی افتاد و رزمندگان مجاهد اسلام با فدا کردن جان پاک خویش آن را از دشمن بازستانده و پرچم افتخار را بر قله‌های آن به اهتزار در آوردند که عملیات  بازی دراز در محور سرپل‌ذهاب در غرب استان کرمانشاه و ارتفاعات بازی دراز به صورت نیمه گسترده در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه 1360 به فرماندهی مشترک انجام شد.

سالگرد عملیات بازی دراز در اردیبهشت ماه هر سال به‌عنوان افتتاحیه راهیان نور شناخته می‌شود که مراسم بزرگداشت عملیات بازی دراز با صعود سراسر زائران راهیان نور از سراسر کشور به ارتفاعات بازی دراز انجام می‌شود و سال گذشته 27هزار نفر از زائران از سراسر کشور در این صعود حضور داشتند ولی امسال به‌دلیل وقوع زلزله آبان ماه سال گذشته در شهرستان سرپل‌ذهاب شرایط این منطقه ویژه است.

بزرگداشت عملیات بازی دراز در راستای خدمت به مردم زلزله‌زده

فرمانده ‌سپاه حضرت ‌نبی‌اکرم(ص) استان کرمانشاه با اشاره به برگزاری افتتاحیه راهیان نور کشور و صعود به ارتفاعات بازی دراز همزمان با مراسم سالگرد عملیات بازی دراز اظهار داشت: برنامه امسال تفاوت قابل توجهی با سال‌های قبل دارد زیرا با وقوع زلزله بزرگ آبان ماه سال گذشته در شهرستان سرپل‌ذهاب و با توجه به وضعیتی که در منطقه پیش آمده، امسال به لحاظ اجتماعی، سیاسی و اقتصادی وضعیت منطقه بسیار متفاوت از سال‌های قبل است.

سردار بهمن ریحانی خاطرنشان کرد: این زلزله در تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی و غیره بسترها و فضای جدیدی در منطقه به‌وجود آورده است و مردم با مشکلات زیادی به لحاظ اجتماعی، اسکان و مباحث روزمره روبه‌رو هستند و براین اساس امسال باید برنامه‌های بزرگداشت سالگرد عملیات بازی دراز و صعود سراسری به این ارتفاعات را به لحاظ شرایط  بررسی کرده و پیوست‌های فرهنگی مرتبطی را برای آن در نظر گرفت.

فرمانده ‌سپاه حضرت ‌نبی‌اکرم(ص) استان کرمانشاه با بیان اینکه بخش زیادی از زیرساخت‌ها در سرپل‌ذهاب از بین رفته است، بیان کرد: همچون سالهای قبل نمی‌توان برنامه‌های اسکان، سخنرانی و غیره را که در اماکنی مثل حرم احمدبن اسحاق برگزار کرد و به این دلیل امسال باید برنامه‌ریزی دقیق‌تر و بهتری نسبت به سالهای قبل داشته باشیم و برنامه بهتر و اثرگذاری نسبت به سال قبل برگزار کنیم.

ریحانی از تلاش برای دعوت سخنرانان برجسته کشوری برای برنامه امسال بزرگداشت عملیات بازی دراز خبر‌داد و تأکید کرد: نباید یک حادثه طبیعی مانع از امور معمول شود و باید حتی برنامه امسال بهتر و پربارتر از سنوات قبل باشد و امسال هدف ما این است که اگر ممکن شود، یکی از پیشکسوتان شناخته شده عرصه جنگ و جهاد را به‌عنوان سخنران دعوت کنیم و از سوی دیگر نیز در تلاش هستیم تا برگزاری بزرگداشت عملیات بازی دراز در راستای خدمت به مردم مناطق زلزله‌زده باشد.

حضور 18 هزار زائر از سراسر کشور در بزرگداشت عملیات بازی دراز

معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت نبی‌اکرم(ص) استان کرمانشاه از حضور حداقل 18 هزار زائر از سراسر کشور در مراسم بزرگداشت عملیات بازی دراز خبرداد و اظهار داشت: سال گذشته 15 هزار نفر از استان کرمانشاه و حدود 12 هزار نفر هم از سایر نقاط و خارج از استان کرمانشاه در مراسم سالگرد عملیات بازی دراز شرکت کرده بودند.

سرهنگ مجتبی بیاتی با تأکید بر برگزاری شایسته مراسم سالگرد عملیات بازی دراز افزود: با توجه به آمار سال گذشته باید برنامه‌ریزی را برای اسکان 12 هزار مهمان خارج از استان و 6 هزار نفر از داخل استان که خارج از شهرستان‌های گیلانغرب، اسلام‌آباد غرب، دالاهو، قصرشیرین و خود سرپل‌ذهاب هستند، داشته باشیم.

معاون سپاه کرمانشاه افزود: باید حداقل 18هزار ظرفیت اسکان برای این مراسم فراهم کنیم و این ابتدایی‌ترین کاری است که باید انجام دهیم و 18 هزار ظرفیت اسکان را قطعا نیاز داریم که برای سرپل‌ذهاب 4هزار نفر اسکان، قصرشیرین 5 هزار نفر اسکان، دالاهو 4 هزار نفر اسکان، گیلانغرب 4هزار نفر و یک هزار نفر در اسلام‌آباد غرب ظرفیت اسکان پیش‌بینی کرده‌ایم.

صعود سراسری به ارتفاعات بازی دراز در تاریخ ششم و هفتم اردیبهشت امسال برگزار می‌شود که شرایط شهرستان سرپل‌ذهاب شرایط ویژه‌ای را برای سالگرد این عملیات غرورآفرین ایجاد کرده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها