چهارشنبه ۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۱۰:۱۴

رشادت های شهید رضا چراغی هرگز از یادها نمی رود

همرزم شهید چراغی گفت: در عملیات والفجر مقدماتی،شهید همت فرماندهی سپاه 11 قدر را بر عهده گرفت و شهید چراغی فرماندهی لشکر27 و در این عملیات، شمشیر این لشکر بود.

حاج حسین الله کرم یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و همرزم شهید رضا چراغی در گفتگو با خبرنگار کوله بار درباره حضورشهید چراغی در صحنه های مختلف عملیات و جبهه های جنوب وغرب کشور گفت:در عملیات محمد رسول الله (ص) که در غرب کشور انجام شد، شهید چراغی در کنار دیگر سرداران شهید از جمله حسین قجه ای، مسیر بسیار مهم و خطرناکی را که به راه خون معروف بود از تصرف نیروی ضد انقلاب آزاد کرد.با آن که برف سنگینی منطقه را پوشانده بود، نیروها توانستند با استفاده از غافلگیری بر دشمن ضربه وارد سازند و منطقه را تصرف کنند. رضا در این عملیات فرماندهی گردانی را بر عهده داشت که بر روی ارتفاعات "شیما دور" وارد عمل شدند.

 

 

وی ادامه داد: در آن زمان مناطق غرب کشور از جمله دشت شیلر مسیر بود که رضا با گذر از آن وارد خطوط و موانع دشمن می شد و عملیات چریکی انجام می داد. زدن کمین به مزدوران عرقا و به اسارت گرفتن نیروهای دشمن از جمله فعالیت های او بود. او در عملیات قوچ سلطان نیز فرماندهی گروهی از نیروها را به عهده داشت. رضا از همان آغاز نشان داد که توان هدایت نیروها را در عملیات مختلف داراست. در عملیات محمد رسول الله (ص) وقتی پس از انهدام مواضع و استحکامات دشمن فرمان بازگشت به خطوط خودی داده شد، نیروها آماده بازگشت شدند. شهید چراغی در مسیر سرد و پر برف نیروها را که با مشقت فراوان از عملیات بر می گشتند، در آغوش می گرفت و می بوسید.

 

 

الله کرم در ادامه با شاره به حضور شهید چراغی در جبهه های سرپل ذهاب و گیلانغرب گفت: شهید چراغی به همراه شهید رضا دستواره و حسن زمانی در جبهه های سر پل ذهاب و گیلانغرب دست به عملیات چریکی زدند. در یکی از این حمله ها در منطقه نفت شهر درگیری شدیدی بین ما و دشمن پیش آمد. به خاطر محدودیتی که در مهمات داشتیم، شهید چراغی و شهید هادی دستور دادند به مواضع قبلی خودمان بر گردیم. باید  مسیر را از داخل رودخانه طی می کردیم، چون زیر آتش تانک و هلی کوپترهای دشمن قرار داشتیم. عقب نشینی باید مرحله به مرحله انجام می شد. هلی کوپتری های دشمن به دنبال نیروهایی بودند که در دشت ویژگان و خان لیلی عملیات چریکی انجام داده بودند.

 

 

وی ادامه داد:ما تحت فرماندهی شهید چراغی روی ارتفاعات پارلمان بودیم. شهید چراغی و یکی از فرماندهان، با خشونت و داد و فریاد نیروها را قانع کردند که عقب بروند و خودشان دو نفر ماندند تا با شلیک و تیراندازی به سوی دشمن از تهاجم آنان جلوگیری کنند و ما به راحتی برگردیم.

 

 

همرزم شهید چراغی در ادامه به فعالیت های این شهید در عملیات فتح المبین اشاره کرد: در عملیات فتح المبین، رضا در کنار حاج احمد متوسلیان و شهید حاج همت به بررسی و شناسایی مواضع نیروهای متجاوز عراق پرداخت. او در آن عملیات فرماندهی گردان حمزه را بر عهده داشت و در منطقه دشت عباس در برابر تانکهای دشمن وارد عمل شد. آنجا منطقه ای بود که تانک های عراقی به خوبی می توانستند مانور بدهند، اما به ابتکار رضا، واحمدهای پیاده ما، سوار بر وانتهای تویوتا با ترکیبی جالب و به طور مکانیزه، سه راه قهوه خانه در جاده دهلران را به تصرف در آوردند.

 

 
عراق با اتکا به تانکهایش حمله سنگینی انجام داد و درگیری شدیدی پیش آمد. دشمن مقداری پیشروی کرد، امام با کمک یگان زرهی ارتش جمهوری اسلامی، نیروها تقویت شده و با فریاد الله اکبر به طرف تانک های دشمن هجوم بردند و تعداد زیادی از تانک های عراقی را به غنیمت گرفتند.

 

 

الله کرم ابراز داشت: در عملیات والفجر مقدماتی، تیپ 27 به لشکر تبدیل شد. حاج همت فرماندهی سپاه 11 قدر را بر عهده گرفت و شهید چراغی فرماندهی لشکر را. در آن عملیات، لشکر، 4 تیپ تشکیل داد. تیپ یک عمار، تیپ دو سلمان، تیپ سه ابوذر، تیپ چهار ذوالفقار که وظیفه اجرای آتش بر روی دشمن را داشت.در این عملیات رضا شمشیر لشکر بود و اقتدار و استقامت شایسته ای از خود نشان داد. وقتی دشمن در پاسگاه طاووسیه اقدام به پاتک کرد، کنار شهید چراغی در نیمه های دو قله مشرف به پاسگاه طاووسیه بودم.آتش دشمن بسیار شدید بود. با اتکا به شلیک هزاران گلوله خمپاره و کاتیوشا در هر ساعت، توانستند تا روی تپه دوقلو جلو بیایند.حضرو شهید چراغی در کنار شهید همت، به نیروها روحیه می داد و با فرماندهی رضا توانستیم تپه دو قلو را پس بگیریم.

 

 

این همرزم شهید چراغی در پایان گفت: از روحیه رضا بچه های گردان کمیل و انصار و مالک روحیه می گرفتند. به همراه حاج عباس کریمی و زجاجی و چراغی، به گردان میثم به فرماندهی شهید مختار سلیمانی رفتیم و انجا درباره الحاق بین ارتفاعات 112 و 143صحبت کردیم. گردان میثم باید از سمت راست، یعنی محور 143 عمل می کرد. رضا خودش را به خط اول گردان میثم رساند. با وجود شهید سلیمانی در آن محور، لزومی نداشت رضا هم آنجا باشد. ولی هر چه اصرار کردیم برگردد عقب، قبول نکرد و ماند تا خدایی شد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
CAPTCHA
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

جدیدترین ها