برادر شهید مدافع حرم «هادی باغبانی»:

مستند «بی بی سی» درباره شهید «باغبانی» به ضرر غربی‌ها و تکفیری‌ها شد

«اسماعیل باغبانی» گفت: مستند شبکه BBC درباره شهید «هادی باغبانی»، رعب و وحشت ما را در دل تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها ایجاد کردند؛ یعنی وقتی روابط دوستانه رزمندگان ایرانی و رفتار درست آن‌ها با مردم سوریه در این مستند به نمایش گذاشته شد.

به گزارش کوله بار، ماجرا از جایی شروع شد که خبر آوردند جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی، از جمله سردار «اسماعیل حیدری» در سوریه به شهادت رسیده‌اند. در میان این شهدا نام یک مستندساز جوان حدودا ۳۰ ساله هم به چشم می‌خورد، جوانی که جمعیت زیادی از دوستانش برای تشییع وی آمده بودند که این نشان از محبوبیتش داشت.

مستند BBC درباره شهید «هادی باغبانی» به ضرر غربی‌ها و تکفیری‌ها شد/ دوربین «هادی» صدای مدافعان حرم را به جهانیان رساند

درحالی نام شهید مدافع حرم «هادی باغبانی» بر سر زبان‌ها بود که آن زمان واژه «مدافع حرم» آن‌گونه که باید در جامعه شناخته شده نبود؛ اما به قول برادرش «اسماعیل»، «هادی یکی از نقاط عطف انقلاب اسلامی شد»؛ چراکه وقتی برای تهیه گزارش از حضور رزمندگان ایرانی در سوریه به مناطق درگیری با تکفیری‌ها رفته بود، به همراه جمعی دیگر از پاسداران انقلاب اسلامی به شهادت رسید و دوربین وی دست تکفیری‌ها افتاد و تکفیری‌ها هم دوربین «هادی باغبانی» را به تلویزیون هلند فروختند و هلند نیز آن را به «بی بی سی» فروخت.

بخش فارسی شبکه تلویزیونی BBC با ساختن مستندی از فیلمی که از دوربین شهید «هادی باغبانی» به‌دست آورده بود؛ خواست تا ثابت کند که ایران در سوریه حضور نظامی دارد؛ چراکه تا آن زمان مسئولان به‌دلیل مصالح کشور، حضور پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه را تکذیب می‌کردند؛ اما برادر شهید «هادی باغبانی» معتقد است که پخش این مستند، به ضرر جمهوری اسلامی ایران نشد که هیچ؛ بلکه به خواست خدا، موجب شد تا صدای مدافعان حرم به گوش جهانیان برسد و یکی از اهداف «هادی باغبانی» که پنج سال قبل از شهادتش در برنامه پیشرفت خود نوشته بود، محقق شود و آن هدف چیزی نبود جز «نشر اسلام و زیبایی‌های الهی».

مستند BBC درباره شهید «هادی باغبانی» به ضرر غربی‌ها و تکفیری‌ها شد/ دوربین «هادی» صدای مدافعان حرم را به جهانیان رساند

دست‌نوشته شهید مدافع‌حرم «هادی باغبانی» که پنج سال قبل از شهادتش برای پیشرفت خود برنامه‌ریزی کرده بود؛ فعالیت در «امور فرهنگی»، «نشر اسلام و زیبایی‌های الهی» و در نهایت «رضایت و قرب خدا» در این دست‌نوشته، از اهداف شهید «باغبانی» است.

«اسماعیل باغبانی» همچنین معتقد است که این مستند، رعب و وحشت ما را در دل تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها ایجاد کردند؛ یعنی وقتی روابط دوستانه رزمندگان ایرانی و رفتار درست آن‌ها با مردم سوریه در این مستند به نمایش گذاشته شد، مخاطبان دیدند که رزمندگان ایرانی چگونه در دل مردم سوریه نفوذ دارند؛ بنابراین در دل تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها رعشه افتاد و کارشناس BBC هم اعتراف کرد که اگر ما میلیارد‌ها دلار هزینه می‌کردیم، نمی‌توانستیم این رابطه بین رزمندگان ایرانی و مردم سوریه را کشف کنیم و به تصویر بکشیم؛ این حرف آن‌ها درست بود و در ابتدا نیز مسئولان ایرانی ناراحت بودند که چرا فیلم دوربین «هادی» دست تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها افتاده است؛ اما در واقع این حکم خدا بود.

به‌مناسبت ۲۸ مرداد مصادف با ششمین سالگرد شهادت مدافع حرم، مستندساز شهید «هادی باغبانی»، خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس به گفت‌وگو با «اسماعیل باغبانی» برادر این شهید والامقام پرداخته است که ماحصل آن در ادامه می‌خوانید.

دفاع‌پرس: چگونه شد که شهید «هادی باغبانی» قدم به عرصه فعالیت رسانه‌ای گذاشت؟

«هادی» برای این‌که به این شرایط برسد، از پنج سال قبل از آن، سیر صعودی داشت؛ یعنی این‌که ابتدا در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مسئولیت امور مالی را برعهده داشت؛ اما تصمیم گرفت تا حوزه کاری خود را تغییر دهد؛ در همین راستا وارد دانشگاه شد و به تحصیل در رشته «روابط بین‌الملل» پرداخت و همزمان نیز در کلاس‌هایی نظیر عکاسی و فیلمبرداری در «حوزه هنری» شرکت کرد.

مستند BBC درباره شهید «هادی باغبانی» به ضرر غربی‌ها و تکفیری‌ها شد/ دوربین «هادی» صدای مدافعان حرم را به جهانیان رساند

بعد از مدتی عضو اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی شد و از لحاظ فنی و روحی در آن‌جا رشد کرد؛ مدتی بعد می‌خواست عضو مؤسسه «روایت فتح» هم شود؛ اما به دلیل این‌که می‌خواستند به وی در بایگانی این مؤسسه مسئولیت دهند؛ لذا به آن‌جا نرفت و خودش شروع کرد به بازبینی و مرور کردن فیلم‌های شهید آوینی و همچنان نیز در کلاس‌های حوزه هنری شرکت کرد؛ تا آن‌جا که این‌بار از مؤسسه «روایت فتح» خودشان به دنبال «هادی» آمدند.

دفاع‌پرس: روحیه معنوی شهید «هادی باغبانی» چگونه بود؟ آیا در این پنج سال که گفتید وی برای رسیدن به اهداف خود سیر صعودی داشت، برای ارتقاء معنویت خود هم تلاش می‌کرد؟

بله؛ «هادی» سیر و منش انسانی خود را نیز ارتقاء می‌داد؛ وقتی پیش خودم آن دوران را مرور می‌کنم، یادم می‌آید که مثلا به نوجوانان و جوانان در مسجد محبت کرده و برای برنامه‌های تربیتی و ورزشی آن‌ها تلاش می‌کرد و از طرفی هم سعی می‌کرد تا عشق و علاقه آن‌ها را به مسجد بیشتر کند و اگر امروز شاهد این هستیم که همه مردم خصوصا جوانان در مسجد امام رضا (ع) این‌گونه برای یادواره شهید «هادی باغبانی» تلاش می‌کنند، برای این است که وی، هم برای مسجد تلاش می‌کرد و هم عضو هیئت امنا بود.

«هادی» به پدر و مادر و بزرگ‌تر‌ها خیلی احترام می‌گذاشت؛ همیشه سعی می‌کرد که به پدر و مادر خود، با این‌که در «بابلسر» بودند و مسیر دور بود، سر بزند. همچنین در جمعی که غیبت کسی می‌شد نمی‌نشست، یا این‌که بحث را عوض می‌کرد؛ لذا روی نفس خودش کار کرد و خدا هم وی را یکی از نقاط عطف انقلاب اسلامی کرد.

مستند BBC درباره شهید «باغبانی» به ضرر غربی‌ها و تکفیری‌ها شد/ دوربین «هادی» صدای مدافعان حرم را به جهانیان رساند

دفاع‌پرس: چرا معتقدید که «هادی» یکی از نقاط عطف انقلاب اسلامی شد؟

چراکه از «هادی» بود که نگاه جهانیان به قدرت نظامی و سیاسی ما جلب شد و صدای مدافعان حرم به گوش جهانیان رسید و امروز فراگیری این صدا رو به افزایش است. «هادی» چهره اصلی تکفیری‌ها و واقعیت‌های جنگ سوریه و همچنین نفوذ رزمندگان ایرانی در دل مردم سوریه را به جهانیان نشان داد؛ همان‌گونه که در برنامه پنج‌ساله خود نوشته است «نشان دادن زیبایی‌های اسلام به جهانیان» و آخر آن هم نوشته است «قرب الی‌الله»؛ قدم به قدم در این برنامه پنج‌ساله، حرکت و سنگر‌ها را فتح کرد و انگار که خداوند هم در آخر گفت که تو بیا به‌سوی من و من خودم فیلم تو که از رزمندگان در سوریه تهیه کردی را کارگردانی می‌کنم؛ بنابراین وقتی شهید شد، دوربین وی دست تکفیری‌ها افتاد و آن‌ها فیلم داخل دوربین را به تلویزیون هلند فروختند و هلند هم فیلم را به شبکه BBC فروخت و همان‌گونه که می‌دانید، شبکه BBC از آن یک مستند تهیه و بار‌ها و بار‌ها آن را پخش کرد؛ چراکه فکر می‌کرد این مستند به ضرر ایران است.

دفاع‌پرس: چرا غربی‌ها فکر می‌کردند که پخش این مستند به ضرر ایران است؟

به دلیل این‌که آن زمان ایران به دلیل مصالح کشور، اعلام کرده بود که در جنگ سوریه حضور ندارد و غربی‌ها فکر می‌کردند که با پخش این مستند، نشان می‌دهند که ایران در سوریه حضور دارد؛ اما اگر بخواهیم از وجه دیگر نگاه کنیم، پخش این مستند به ضرر آن‌ها شد؛ چراکه می‌بینیم که آن‌ها با پخش این مستند، رعب و وحشت ما را در دل تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها ایجاد کردند؛ یعنی وقتی روابط دوستانه رزمندگان ایرانی و رفتار درست آن‌ها با مردم سوریه در این مستند به نمایش گذاشته شد، مخاطبان دیدند که رزمندگان ایرانی چگونه در دل مردم سوریه نفوذ دارند؛ بنابراین در دل تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها رعشه افتاد و کارشناس BBC هم اعتراف کرد که اگر ما میلیارد‌ها دلار هزینه می‌کردیم، نمی‌توانستیم این رابطه بین رزمندگان ایرانی و مردم سوریه را کشف کنیم و به تصویر بکشیم؛ این حرف آن‌ها درست بود و در ابتدا نیز مسئولان ایرانی ناراحت بودند که چرا فیلم دوربین «هادی» دست تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها افتاده است؛ اما در واقع این حکم خدا بود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها